X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

کتابان

مروری بر کتاب های منتشر شده سال

مردم، نمایشگاه کتاب را فراموش کرده اند


متاسفانه مردم نمایشگاه کتاب را کنار گذاشته اند و اصلا بازدید کننده ای نیست که بتوان با او در تماس و رابطه بود و از نظراتشان برای بهبود کار استفاده کرد.

مردم، نمایشگاه کتاب را فراموش کرده اند

خانم فریده خلعتبری مدیر نشر شب آویز در باره نمایشگاه کتاب می گوید:

 

خانم خلعتبری بفرمایید نمایشگاه کتاب امسال را چطور ارزیابی می کنید؟

**نمایشگاه امسال به نظر من مشکلات خیلی زیادی دارد. علاوه بر تمام مشکلاتی که در سال های پیشین داشته است، امسال مشکل دیگری بر آن اضافه شد و آن اینکه مردم نمایشگاه را کنار گذاشتند. بازدید کننده و علاقمند بسیار کم است. کسانی که بیایند و ما با آنها صحبت کنیم و بتوانیم از نظراتشان برای بهبودی کار استفاده کنیم ، خیلی کم شده است. شاید یکی از دلایل اصلی آن محدود بودن عنوان هایی است که ما ناشران در نمایشگاه کتاب عرضه می کنیم. چون بازدید کننده و مخاطب می تواند کتاب های سال های قبل را در فروشگاه های کتاب تهیه کند و دلیل نمی شود کسی حاضر بشود این راه طولانی را طی کند و بیاید نمایشگاه را بازدید کند. متاسفانه شاید امسال این مشکل بیش از سال های قبلی خودش را نشان داده است. مردم باورشان شده این محدودیت وجود دارد و کتاب های ما از سال های گذشته است و کمتر کتاب تازه می بینند و می یابند. این یکی از مشکلات اصلی است از نظر من و به  هر حال نمایشگاه کتاب امسال نمایشگاه مطلوبی نیست.

 

به نظر شما نمایشگاه امکان رو در رو شدن با مخاطب را فراهم می کند؟

**یکی از دلایلی که من به شخصه در نمایشگاه کتاب حضور پیدا می کنم این است که بتوانم با آنهایی که کتابم را می خوانند صحبت کنم و از نظر آنها برای بهبود کارم استفاده کنم و وقتی این فرصت را پیدا نکنم شرکت کردن در نمایشگاه چه فایده ای در بر دارد؟ به نظرم این موضوع وجود ندارد و ما نمی توانیم به اندازه کافی با مخاطب کتاب هایمان رو در رو شویم و صحبت کنیم.

 

گرانی کاغذ چه تاثیری در استقبال مخاطب ها داشته است؟

**نه نه. مطلقا فکر نمی کنم گرانی کاغذ اصلا مسئله ای باشد برای استقبال نکردن مخاطب از نمایشگاه کتاب. هستند ناشرینی که 24 جلد کتاب را با 24 هزار تومان می فروشند. از این ناشران زیاد است در نمایشگاه کتاب و هیچ کدام هم دچار معضل نشده اند. گرانی و ارزانی کتاب مسئله نیست مهم این است که اصلا بازدید کننده ای نیست . اگر کتاب را ارزان تر هم عرضه کنید به هر حال بازید کننده ای وجود ندارد. به نظر من تنوع و جذابیت کار است که ملاک قرار می گیرد و متاسفانه این اصلا وجود ندارد.

یکی از دلایل استقبال نکردن مردم از نمایشگاه کتاب محدود بودن تازه های نشر است. مردم برای پیدا کردن و خرید کتاب های سال های پیشین به راحتی می توانند به فروشگاه ها بروند و دلیلی ندارد این همه وقت خود را بگذارند تا از نمایشگاه کتاب دیدن کنند

فضای نمایشگاه کتاب را برای برگزاری این رویداد فرهنگی مهم مناسب می بینید؟

**ابدا. من ناشر کتاب های کودک و نوجوان هستم و زیر چادر غرفه دارم. زیر چادر جای گرم و پر از خاک و پر از پرز های گیاهان است و واقعا جای تعامل با مخاطب آن هم مخاطب کودک و نوجوان نیست. نه برای کودک و نه برای ما که دقیقه ای یک بار باید عطسه و سرفه کنیم و اشک از چمشانمان سرازیر شود.

 

شما موافق انتقال نمایشگاه کتاب به محل دائمی نمایشگاه های بین المللی هستید؟

**صد درد صد به روزهای خوش گذشته.

 

به نظر شما امسال با طرح متفاوت و تازه ای برای برگزاری نمایشگاه رو به رو بودیم؟ و اگر بوده است چقدر مثبت و منفی است؟

**من ایده جدیدی ندیدم. طرح جدیدی که بتوانم بگویم یک اتفاق تازه یا فکر جدید است. لااقل من ندیدم و شاید ضعف بینایی من بوده است. 

 

به عقیده شما نمایشگاه کتاب یک فروشگاه بزرگ کتاب است و یا فرصتی برای ارتباط با قشر کتاب خوان کشور؟

**به نظر من این ارتباط به کل مغشوش شده است و ما به کلی نمی توانیم دریابیم اصلا قشر کتاب خوان چه کسانی هستند و نیازهایشان چیست. متاسفانه همانطور که گفتم این تعامل دو طرفه اصلا برقرار نمی شود.

 

برای بهبود نمایشگاه کتاب چه پیشنهادی دارید؟

**اگر بتوانند از کسانی که نمایشگاه های اولیه را برگزار می کردند دوباره استفاده کنند و از آنها بپرسند چه کردند که موفق بودند، شاید موفقیت بیشتری نصیبمان شود. ما سال های خیلی خوبی را پشت سر گذاشتیم. من هیچ وقت نمایشگاهی را که آقای برازش برگزار کردند و سالن های کودک و نوجوان را به نمایشگاه بین المللی برده  و در شماره های یک ، دو، سه، چهار تقسیم بندی کردند را فراموش نمی کنم. آن سال ها واقعا یک فرصت بزرگی بود که ما داشتیم و تجربه کردیم.